Podział produktów spożywczych na 12 grup pdf

Pobierz

42.Jak opisuje Eatwell Guide, ta grupa obejmuje żywność, taką jak chleb, makaron, ziemniaki, ryż i zboża.. Dobra przemysłowe - po zakupie są w dalszym ciągu przetwarzane, aby powstały z nich inne dobra, .12.. Warzywa i owoce obfitujące w witaminę C.. Na podstawie prezentowanych w litera-turze światowej klasyfikacji [11, s. 234; 34, s. 66], w których uwzględniono np.i.html ( rozdział 26.. Ponadto zawierają sporą ilość cholesterolu (60-70mg/100g, a wątroba aż 200 mg/100 g).. Zastosowanie produktów z każdej grupy przy układaniu posiłków ułatwia racjonalne żywienie.. Dostawa mięsa wieprzowego, wędlin, podrobów.. 4.12 E T A P Ó W 7 Z A S A D Opracowanie dr inż. .. spożywczego, higieny produkcji żywności, mycia i dezynfekcji 2. stanowiska: specjalista w zakresie systemu HACCP, kierownik produkcji, główny technolog, kierownik laboratorium, .. Pojęcie żywności funkcjonalnej jest bardzo szerokie i ze względu na przyjęte kryteria jej podział jest bardzo różny.. Cel podziału produktów na .Rys.. Najczęściej stosowanym podziałem produktów spożywczych w celu racjonalnego planowania jadłospisów jest podział na 12 grup: 1.. Zadanie nr 5.Temat postu: Podział racji pokarmowej na 12 grup produktów Do układania dziennej racji pokarmowej i planowania posiłków konieczna jest znajomość zawartości głównych składników spożywczych w produktach żywnościowych i roli, jaką one pełnią w żywieniu.Sukcesywna dostawa produktów żywnościowych na potrzeby kuchni szkolnej w Szkole Podstawowej nr 28 we Wrocławiu; Dostawa ziaren i płatków, nabiału, artykułów spożywczych, karmy dla psów i kotów, karmy dla ptaków, bezkręgowców dla zwierząt w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Łodzi Sp..

podział produktów spożywczych na grupy.

Przy opracowywaniu racji pokarmowych (norm wyżywienia) stosuje się podział najbardziej zasadny, czyli na 12 grup .d) trwałość, rozróżnia się środki spożywcze: trwałe - np. mąka, kasze, fasola, nietrwałe - np. sałata, truskawki; e) zbliżoną wartość odżywczą - najczęściej stosuje się podział obejmujący 12 grup produktów, tj: produkty zbożowe, mleko i przetwory (bez masła), jaja, mięso i ryby,W produktach spożywczych występują różnorodne składniki odżywcze.. Inne warzywa i owoce oraz ziemniaki.. •konserwy - produktu żywnościowego w puszce, słoju lub plastikowym pojemniku charakteryzującego się wydłużonym .. •typu szwajcarskiego (dojrzewają od 3 do 12 miesięcy) np.W jednej grupie znajduja się produkty spożywcze o zbliżonym skladzie jakościowym (zawieraja podobne składniki odzywcze), ale o roznym skladzie ilościowym.. Cukier i słodycze.. Oznacza to unikanie rafinowanych produktów spożywczych, w tym białego chleba .Podział produktów spożywczych i charakterystyka 12 grup produktów.doc na koncie użytkownika pietrzakania • folder licencjat(1) • Data dodania: 28 cze 2012 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Play this game to review Professional Development.. Zależnie od celu i potrzeb wyodrębnia się podział na 4, 5, 6, 9 lub 12 grup..

Podział produktów na 12 grup.

Wskaźniki charakteryzujące wartość odżywczą żywności.. Przewodnik mówi również, aby "wybierać wersje pełnoziarniste lub bogatsze w błonnik z mniejszą ilością dodatku tłuszczu, soli i cukru".. Wartość odżywcza pożywienia.. V Maslo i smietana.Grupy Żywności - Klasyfikacja surowców i przetworów żywnościowych na podstawie podobieństwa składu i wartości odżywczej.. Wysoki kontrast - tryb czarny i biały Wysoki kontrast - tryb czarny i żółty Wysoki kontrast - tryb żółty i czarnyKlasyfikacja artykułów spożywczych wność .. Mięso i przetwory mięsne, ryby, 5.. Najczęściej stosowanym podziałem produktów spożywczych jest podział na Preview this quiz on Quizizz.. Stosowanie norm żywienia przy układaniu jadłospisów.. Piramida żywieniowa i jej znaczenie.. Dostawa mrożonek.. IV Mieso, ryby i ich przetwory.. Ich ilość i jakość jest różna w zależności od rodzaju produktu.. - Tabele składu chemicznego produktów.. Wszystkie produkty należące do tej grupy są źródłem pełnowartościowego białka w ilości ok. 20 g na 100 g produktu.. Produkty zbożowe.. Zadanie nr 3.. Istnieje podział na 6, 9 lub 12 grup.. Najczęściej stosowanym podziałem produktów spożywczych jest podział naKlasyfikacja NOVA to podział żywności na cztery grupy w zależności od stopnia i metody przetworzenia jej składników.. Najczęściej stosowany jest podzial na 12 nastepujacych grup: I Produkty zbozowe..

Podział produktów na 5 grup.

Zadanie nr 2.. Charakterystyka poszczególnych grup.. - Bilans .Przedmiot zamówienia stanowi: sukcesywna dostawa artykułów spożywczych, na potrzeby stołówki PLO nr 2 w Opolu, w podziale na 6 zadań (części): Zadanie nr 1.. Inne tłuszcze.. Cukier i słodycze.. Proszę omówić pojęcie wskaźnika jakości żywieniowej.. Proszę omówić ogólne zasady łączenia produktów spożywczych z różnych grup.. Mleko i produkty.. z o.o. w 2022 r." więcej: Jaja » Masło i śmietana.. Mleko i produkty mleczne, 3.. [I. Duda, 1995, s. 59]: Ziarna zbóż: pszenicy, kukurydzy, ryżu, jęczmienia .Podział produktów na tych poziomach odpowiada zatem podziałowi działalności przyjętemu w NACE Rev.2 oraz PKD 2007, co ma swe odzwierciedlenie w czterocyfrowych symbolach (YY.YX) PKWiU 2015 zgodnych z symbolami przyjętymi w NACE Rev.2 i PKD 2007.WYDZIAŁ NAUK O ŻYWNOŚCI I RYBACTWA ZAKŁAD PODSTAW ŻYWIENIA CZŁOWIEKA Dr inż. Anna Bogacka, dr inż. Edyta Balejko Przedmiot: Podstawy żywienia człowieka Ćwiczenie nr 10 Temat: Charakterystyka wartości odżywczej grup produktów spożywczych.. Dostawa nabiału.. Grupy produktów żywnościowych i normy żywienia) - Zjazd 28.03.2020r: 1.. Diety i ich rodzaje: I.. Na podstawie składu i wartości odżywczej wszystkie artykuły żywnościowe można podzielić na grupy, z których każda jest dobrym źródłem jednego lub kilku składników odżywczych.37..

Podział produktów spożywczych i ich charakterystyka.

Metody oceny jadłospisów.. Zadanie nr 4.. Surowce sezonowe i sposoby ich utrwalania.. Spożywając mięsa, wędliny, ryby i drób dostarczymy odpowiednią dawkę witaminy B3 oraz B2, mniej fosforu, żelaza i magnezu.Podział produktów spożywczych na 9 grup: 1.. Dostawa trwałych artykułów spożywczych.. Podzielić je można na twarde, półtwarde i nietwarde.. Masło i śmietana, 6. .. 12 grup

5 grup

alternatives

6 grup

9 grup

12 grup

.Podział produktów Ze względu na rodzaj użytkowania przez odbiorcę: Dobra konsumpcyjne - celem nabycia jest ich konsumpcja, dobra te można przetwarzać, ale nie sprzedaje się ich.. Tłuszcze inne, 7.. Podział żywności funkcjonalnej Źródło: opracowanie własne na podstawie: [51, s. 2].. Podział produktów spożywczych na 6 grup: W podziale uproszczonym wyróżnia się 6 grup: produkty zbożowe i suche nasiona strączkowych, warzywa, owoce, grzyby, mleko i przetwory mleczne, mięso, ryby, jaja i przetwory, tłuszcze, cukier i przetwory cukiernicze Praca domowa:podziału był skład produktu i jego znaczenie w żywieniu.. Podział ludności na grupy.. II Mleko i produkty mleczne.. Proszę omówić pojęcie produktu zamiennego.. OPIS PRODUKTÓW PODZIAŁ PRODUKTÓW NA GRUPY W ZAKŁADACH GASTRONOMICZNYCH Przykład 2PODZIAŁ PRODUKTÓW NA GRUPY WEDŁUG PODOBIEŃSTWA ICH SKŁADU I WARTOŚCI ODŻYWCZEJ .. Żywienie ludzi w różnych okresach życia.. Charakterystyka produktów .12.. - Pojęcie i rodzaje norm żywienia.. Mięso, wędliny, ryby, jaja.. - Równoważniki energetyczne.. W celu ułatwienia racjonalnego planowania posiłków opracowano klasyfikacje produktów spożywczych na grupy, zawierające odpowiednio: 12, 9, 7 i 6 pozycji.Przełącz się na tryb domyślny.. Ćwiczenia w układaniu jadłospisów.. Struktura posiłków i ich częstotliwość.. Uwzględnianie zwyczajów żywieniowych w jadłospisach.. Proszę dokonać charakterystyki wybranej grupy produktów spożywczych.. Proszę dokonać podziału produktów spożywczych.. Zasady układania jadłospisów..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt