Włókna naturalne sztuczne i syntetyczne karta pracy

Pobierz

Na podstawie filmu zapisz wykonane podczas doświadczenia czynności oraz obserwacje.. Dlatego mogą być tańsze w produkcji, co wprost przekłada się na cenę bazujących na nich wyrobów.Włókna syntetyczne są często demonizowane i uznawane za gorsze niż naturalne, co nie zawsze jest prawdą.. Notatka do zeszytu: Włókna naturalne - włókna pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego występujące w przyrodzie, które po odpowiedniej obróbce mogą być wykorzystane do produkcji tkanin; jedynym naturalnym włóknem mineralnym jest azbest .Włókna naturalne Podział włókien Włókna sztuczne organiczne Włókna naturalne Surowce Włókno węglowe (włókno karbonizowane) - włókno powstające w wyniku kontrolowanej pirolizy poliakrylonitrylu i innych polimerów organicznych, składające się prawie wyłącznie z rozciągniętychPoliester oraz inne włókna syntetyczne są mocno krytykowane i uznawane za gorsze niż naturalne.. Tkaniny bawełniane są tanie, lekkie, mocne .Podział włókien: - włókna naturalne-- włókna roślinne - włókna zwierzęce - włókna chemiczne - włókna sztuczne - włókna syntetyczne 1.. Żółknie pod wpływem promieniWłókna syntetyczne są często dość mocno demonizowane, uznawane za gorsze niż naturalne.. Przede wszystkim, jest to kategoria włókien bardzo niejednolita.. Odróżnianie włókien naturalnych pochodzenia zwierzęcego od włókien naturalnych pochodzenia roślinnegoScenariusz 24..

Włókna naturalne, sztuczne .

a) Załóż konkretną masę rajstop, np. 100 g i oblicz: masę .włokna sztuczne: to takie które są otrzymywane na drodze przeróbki włókien NATURALNYCH czyli np z surowców naturalnych można robić włokno szklane, włokna wiskozowe (z celulozy) włokna syntetyczne - takie które są w 100% zrobione z materiałów nie występujących naturalnie w przyrodzie (typu jakieś polimery itd) i do nich .Plik karta pracy włókna naturalne doc na koncie użytkownika skwierzyn • folder dział VI • Data dodania: 9 gru 2013 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Plik karta pracy włókna naturalne i syntetyczne.doc na koncie użytkownika msaniewski • folder dział VI • Data dodania: 15 gru 2013 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Temat: Włókna naturalne, sztuczne i syntetyczne.. Materiały syntetyczne Materiały sztuczne są wytwarzanie od podstaw w laboratorium, jednak surowcem do ich produkcji są składniki naturalne, na przykład celuloza drzewna.. Włókna syntetyczne też są włóknami sztucznymi i powstają w technologi chemicznej z polimerów nie występujących w przyrodzie.WŁÓKNA NATURALNE..

i syntetyczne.

Weź pod uwagęRodzaje materiałów.. Po lekturze wielu bardziej i mniej naukowych opracowań, powiedziałabym, że włókna syntetyczne są po prostu inne.. Poliester ma wiele wad, ale jest bardzo wytrzymały.OD WŁÓKNA DO UBRANIA.. Włókna sztuczne Włókna sztuczne są włóknami wytwarzanymi z surowców naturalnych - naturalnych polimerów, tj. celulozy, białka, kauczuku, które poddaje się obróbce chemicznej.Karta pracy WŁÓKNA naturalne roślinne stylon, nylon, torlen, anilana, elana, akryl, .. celulozowe kazeinowe.. zwierzęce syntetyczne sztuczne chemiczne 2 Uzupełnij tabelę.. Sformułuj wniosek do tego doświadczenia chemicznego.. Oblicz stosunek masowy włókien naturalnych do włókien sztucznych i syntetycznych w rajstopach.. Używa się go do produkcji przędzy, nici, dzianin i tkanin..

Elastan to włókno sztuczne.

WŁÓKNA NATURALNE a) włókna roślinne Włókna roślinne otrzymuje się z roślin włóknistych i roślin włóknodajnych - rośliny które dostarczają naturalnych włókien do wyrobu .Zadanie 7.. Podkreśla się to, że produkowane są one z pochodnych ropy naftowej właściwie w takim samym procesie, w jakim powstają plastikowe butelki.Włókna sztuczne mogą być mineralne np. szklane, węglowe, metaliczne lub z biopolimerów występujących w przyrodzie.. "Włókna naturalne, sztuczne i syntetyczne" - karta pracy, plik: scenariusz-24-wlokna-naturalne-sztuczne-i-syntetyczne-karta-pracy.doc (application/msword) To jest chemia ZP2.. Dzianina akrylowa posiada miękki chwyt, jest sprężysta i posiada dobre właściwości termoregulacyjne, jest także bardzo tania, co jest głównym powodem jej rosnącej .Włókna syntetyczne powstają w fabrykach, a nie na fermach, jak puch naturalny.. Włókna wiskozowe powstają w wyniku chemicznej obróbki celulozy, pozyskiwanej głównie z drzew iglastych - sosen i świerków.Włókna syntetyczne są wytwarzane od początku do końca przez człowieka - z polimerów syntetycznych, w procesie polimeryzacji (głównie z ropy naftowej i węgla), a włókna sztuczne powstają na drodze obróbki chemicznej włókien naturalnych.. Doświadczenie Odróżnianie włókien naturalnych pochodzenia zwierzęcego od włókien naturalnychWłókna: Naturalne *roślinne (podstawowy składnik to celuloza): 1. bawełna - roślina uprawna, występująca w gorącym klimacie wszystkich kontynentów, z której włókno, zebrane z torebek nasiennych, jest szeroko wykorzystywane, przede wszystkim w przemyśle włókienniczym..

Karta pracy.

Opisz, czym są tkanina i dzianina, oraz jak się je otrzymuje.. Włókna używane do produkcji rajstop zawierają: 54% bawełny, 17% jedwabiu wiskozowego, 27% poliamidu i 2% elastanu (procenty masowe).. Wady i zalety włókien naturalnych i sztucznych .. PowToon is a free.Notatka: Tworzywa sztuczne - materiały składające się z polimerów syntetycznych (wytworzonych sztucznie przez człowieka i niewystępujących w naturze) lub zmodyfikowanych polimerów naturalnych oraz dodatków modyfikujących takich jak np. napełniacze proszkowe lub włókniste, stabilizatory termiczne, stabilizatory promieniowania UV, uniepalniacze, środki antystatyczne, środki .Włókna naturalne, sztuczne i syntetyczne Spalanie wełny i bawełny Włókna sztuczne - wytwarza się je z surowców podchodzenia naturalnego.. Doświadczenie.. Nie są więc uzależnione od procesów hodowlanych, które mają swój stały rytm i których za bardzo nie da się przyspieszyć.. Włókna syntetyczne otrzymuje się, wyciągając nici z ciekłego polimeru, przepuszczanego przez małe otwory, które są fabrycznym odpowiednikiem gruczołu przędnego pająka.Karta pracy Włókna naturalne, sztuczne i syntetyczne 1 Na podstawie filmu zapisz wykonane podczas doświadczenia czynności oraz obserwacje.. Oczywiście mają one wiele wad (m.in. elektryzują się; są mało higieniczne bo nie pochłaniają wilgoci z ciała; nie są tak przyjemne w dotyku jak włókna naturalne), ale wszystko zależy od proporcji i przeznaczenia ubrań.Włókna sztuczne i syntetyczne (15) Włókna przędne naturalne (3) Włóczki przędzalnicze, przędze i nici (6) Tkaniny i dzianiny (3) Wykańczanie tkanin (2) Polimery (1) Włókna sztuczne gręplowane lub czesankowe (3)Francja: przeglądaj 31 potencjalnych dostawców z branży włókna sztuczne i syntetyczne na Europages, międzynarodowej platformie sourcingu B2B.. Wełna - sierść (głównie owiec) w postaci włosów, o dł. 2 - 25 cm, które splata się (przędzie) na przędzę, a następnie przerabia na tkaniny.. włókna pochodzenia roślinnego (celulozowe), występujące w wielu roślinach włóknistych, takich jak len, bawełna, konopie, ramia, juta, sizal, abaka, pokrzywa .Włókno syntetyczne wprowadzone do obiegu w USA w 1947 r. Z roku na rok jego produkcja wzrasta, wypierając tym samym naturalną wełnę, do której jest łudząco podobny.. np. kazeinowe, wiskozowe.. Podstawowe terminy: 1. włókno - podstawowa jednostka struktury wielu materiałów, która charakteryzuje się znaczną długością i niewielkim przekrojem.. włókna naturalne, dzielą się na:.. i syntetyczne.. wełna Wełna - jest hydroskopijna, zatrzymuje zewnętrzną wilgoć, wchłania pot i absorbuje promieniowanie UV..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt